Sadržaj

Cilju usmjereni scenariji (Goal-Based Scenarios)

Općenito

Cilju usmjereni scenariji koje je postavio Roger Schank, predstavljaju model konstruktivnog učenja koje kombinira učenje na temelju slučaja (case-based learning) i učenje kroz rad (learning by doing). Cilju usmjereni scenariji uče koji niz koraka treba poduzeti kako bismo ostvarili željeni cilj. Prema Schanku,

Što su cilju usmjereni scenariji?

Shank počinje od pretpostavke da

Učenje u školi je postalo neuspješno za djecu otkad su prirodne ciljeve učenja koji su potekli od znatiželje i želje za istraživanjem svijeta zamijenjeni umjetnim ciljevima koje im postavljaju drugi. Umjesto da uče kako bi se osposobili za rad, djeca počinju učiti kako bi udovoljila učitelju, kako bi dobila dobre ocjene ili kako bi upisala dobar fakultet. Cilju usmjereni scenariji mogu ovdje poslužiti kao sredstvo za postizanje obrazovne svrhe pokušavajući ostvariti niz scenarija usmjerenih na cilj koji su smisleniji i više motiviraju učenike.

Osnovni elementi cilju usmjerenog scenarija su3):

Zagovornici cilju usmjerenog scenarija naglašavaju da cilju usmjeren scenarij utječe na motivaciju, a samim time i poboljšava učenje. Na primjer, jedno od provedenih istraživanja4) je pronašlo pozitivan utjecaj hipertekstualno prezentiranih izvora informacija koje su ugrađene u cilju usmjeren scenarij u usporedbi sa klasičnim udžbenikom ili samo hipertekstom.

Koje je praktično značenje cilju usmjerenih scenarija

Schankov opis cilju usmjerenog scenarija5):

Razvoj mutiranog soja bakterija koji je u stanju proizvoditi ljudski inzulin u dovoljnoj mjeri da bi zadovoljio potrebe pacijenata s dijabetesom.

Ovaj CUS će biti predstavljen u sljedećim terminima. Ljudsko tijelo sadrži žlijezdu zvanu gušterača. Određene stanice u gušterači proizvode i luče hormon inzulin. Johnnyeva gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina pa se Johnny nalazi u opasnom stanju koje se naziva dijabetes. Da bi izbjegao simptome dijabetesa, Johnny mora uzimati inzulin svaki dan. Kako može dobiti dovoljno inzulina? Važ zadatak je razviti način kojim će bakterije proizvoditi inzulin koji možete dati Johnnyu. Tijekom rada na ovom GBS, studenti mogu usvojiti sljedeće vještine:

Godine 1991. Roger Schank je stvorio cilju usmjereni scenarij pod nazivom “Emitiranje vijesti”. Taj multimedijalni okoliš, uključujući objekte za uređivanje teksta i videa, starih novinskih članaka i emitiranih vijesti, referentne radove, telepromptere, video kameru i računalom upravljani videorekorder, omogućuje studentima rad na virtualnim vijestima, razvoj priče korištenjem informacija iz baze podataka (obično od prekjučer) i njihovu usporedbu s pravim vijestima za isti događaj. Kao rezultat toga, studenti su s vremenom razvili adekvatne vještine za prenošenje vijesti poput profesionalaca.

Za primjer provedbe računalnog CUS vidi rad Qiu and Riesbeck6)

Kritike

Nedavna studija cilju usmjerenih scenarija7) pokazuje da će korisnici ove metode učenja imati koristi od razrađenih primjera, detaljnih pozitivnih ili negativnih povratnih informacija te od rasprava u malim grupama o otvorenim pitanjima. Ipak to su uglavnom dokazane metode kognitivnih pristupa učenju koje često manje utječu na motivaciju, ali više na ishode učenja.

Ključne riječi i najvažnija imena

Literatura

Schank, Roger C. Goal-based scenarios. Northwestern University, 1992.

Schank, Roger C. Goal-Based Scenarios: Case-Based Reasoning Meets Learning by Doing. In: David Leake (ed) Case-Based Reasoning: Experiences, Lessons & Future Directions. AAAI Press/The MIT Press, p295-347. 1996.

Pročitaj više

Schank, R.C., Fano, A., Bell, B. and Jona, M. The Design of Goal-Based Scenarios. The Journal of the Learning Sciences. Vol. 3:4, pp. 305-345. 1993-1994.

Padmanabhan, Poornima P. Goal-based scenarios: An approach to online instruction and training. Technical Communication, Vol. 56, No. 2., p132-136. May 2009.

Fox, M. (2003).Learning design and e-learning. An Epic White Paper,1-44.

Schank,R. C., Fano,A., Bell,B. & Jona, J. (1994).The Design of Goal-Based Scenarios.Journal of the Learning Sciences, 3(4), 305-345.