Korisnički alati

Site alati


hr:instructional_design:programmed_instruction

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
hr:instructional_design:programmed_instruction [2013/12/07 13:35]
imiklosic
hr:instructional_design:programmed_instruction [2013/12/07 15:48]
imiklosic
Redak 6: Redak 6:
  
 ===== Što je Programirana nastava? ===== ===== Što je Programirana nastava? =====
-Presseyeve ideje nisu bile baš prihvaćene od strane javnosti te uz nedostatak financijskih sredstava ubrzo je morao odustati od daljnjih istraživanja,​ iako je njegove ideje 1950-tih godina dalje razvio Skinner, koji je vjerovao da može uspješno primjeniti [[learning_theories:​operant ​conditioning]] ne samo na životinjsko,​ već i na ljudsko učenje.+Presseyeve ideje nisu bile baš prihvaćene od strane javnosti te uz nedostatak financijskih sredstava ubrzo je morao odustati od daljnjih istraživanja,​ iako je njegove ideje 1950-tih godina dalje razvio Skinner, koji je vjerovao da može uspješno primjeniti [[learning_theories:​operant ​conditioning_operantno uvjetovanje]] ne samo na životinjsko,​ već i na ljudsko učenje.
  
 [[http://​www.cognitivetechnologies.net/​category/​elearning-rebel|{{ :​images:​teaching_machine.jpg?​400| ​ A learning machine designed by Sidney Pressey and Burrhus Skinner in the 1960s. Image borrowed from: http://​www.cognitivetechnologies.net./​... Click on the picture to follow the link.}}]] [[http://​www.cognitivetechnologies.net/​category/​elearning-rebel|{{ :​images:​teaching_machine.jpg?​400| ​ A learning machine designed by Sidney Pressey and Burrhus Skinner in the 1960s. Image borrowed from: http://​www.cognitivetechnologies.net./​... Click on the picture to follow the link.}}]]
  
-Skinnerove ideje za poboljšanje procesa podučavanja/​učenja su bile usmjerene na dvije činjenice: prvo, učenici uče **različitim tempom**, i drugo, u skladu sa trenutno dominantnim teorijama učenja utemeljenih na podražaj - odgovor principu, a **potkrepljenje** mora točno slijediti prikazano ponašanje.+Skinnerove ideje za poboljšanje procesa podučavanja/​učenja su bile usmjerene na dvije činjenice: prvo, učenici uče **različitim tempom**, i drugo, u skladu sa trenutno dominantnim teorijama učenja utemeljenih na podražaj - odgovor principu, a **potkrepljenje** ​(**reinforcement**) ​mora točno slijediti prikazano ponašanje.
  
 Međutim, nije takav slučaj i u školskim okolnostima,​ gdje učenici moraju slijediti predavačevu brzinu razmjene informacija,​ pa obično dobivaju zakašnjelo potrkrepljenje obzirom da učitelju treba bar jedan dan da ispravi njihove zadatke. Prema Skinneru, kako bi se ostvarilo matematički efikasno ponašanje, tokom prve 4 godine obrazovanja,​ potrebno je oko 5000 potkrepljivača,​ ali u učionici učenik može dobiti svega nekoliko tisuća. Prema Skinnerovim riječima: Međutim, nije takav slučaj i u školskim okolnostima,​ gdje učenici moraju slijediti predavačevu brzinu razmjene informacija,​ pa obično dobivaju zakašnjelo potrkrepljenje obzirom da učitelju treba bar jedan dan da ispravi njihove zadatke. Prema Skinneru, kako bi se ostvarilo matematički efikasno ponašanje, tokom prve 4 godine obrazovanja,​ potrebno je oko 5000 potkrepljivača,​ ali u učionici učenik može dobiti svega nekoliko tisuća. Prema Skinnerovim riječima:
hr/instructional_design/programmed_instruction.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:03 (vanjsko uređivanje)