Korisnički alati

Site alati


hr:instructional_design:programmed_instruction

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
hr:instructional_design:programmed_instruction [2013/12/19 15:38]
vpalavra [Općenito]
hr:instructional_design:programmed_instruction [2013/12/19 15:58]
vpalavra [Što je Programirana nastava?]
Redak 5: Redak 5:
   *..." //​opterećen takvom rutinom uviježbanosti i uspostavljanja informacija...",​ ali mehanički uređaj mogao bi se koristiti za „micanje tog tereta sa njezinih leđa koliko je god to moguće, i učiniti ju slobodnom za one inspiracijske aktivnosti i aktivnosti koje stimuliraju razmišljanje,​ odnosno, aktivnosti koje bi i trebale biti stvarna funkcija učitelja//​."​ ((Pressey, S. L. A simple apparatus which gives tests and scores - and teaches. School and Society 23, no. 586: 373-376, 1926.))   *..." //​opterećen takvom rutinom uviježbanosti i uspostavljanja informacija...",​ ali mehanički uređaj mogao bi se koristiti za „micanje tog tereta sa njezinih leđa koliko je god to moguće, i učiniti ju slobodnom za one inspiracijske aktivnosti i aktivnosti koje stimuliraju razmišljanje,​ odnosno, aktivnosti koje bi i trebale biti stvarna funkcija učitelja//​."​ ((Pressey, S. L. A simple apparatus which gives tests and scores - and teaches. School and Society 23, no. 586: 373-376, 1926.))
  
-===== Što je Programirana ​nastava? ===== +===== Što je programirana ​nastava? ===== 
-Presseyeve ideje nisu bile baš prihvaćene od strane javnosti te uz nedostatak ​financijskih sredstava ubrzo je morao odustati od daljnjih istraživanja, ​iako je njegove ideje 1950-tih godina dalje razvio Skinner, koji je vjerovao da može uspješno ​primjeniti ​[[learning_theories:​operant conditioning|operantno uvjetovanje]] ne samo na životinjsko,​ već i na ljudsko učenje.+Presseyeve ideje nisu bile dobro prihvaćene od strane javnostite je i radi nedostatka ​financijskih sredstava ubrzo morao odustati od daljnjih istraživanja, ​ipak njegove ideje 1950-tih godina dalje razvio Skinner, koji je vjerovao da može uspješno ​primijeniti ​[[learning_theories:​operant conditioning|operantno uvjetovanje]] ne samo na životinjsko,​ već i na ljudsko učenje.
  
 [[http://​www.cognitivetechnologies.net/​category/​elearning-rebel|{{ :​images:​teaching_machine.jpg?​400| ​ A learning machine designed by Sidney Pressey and Burrhus Skinner in the 1960s. Image borrowed from: http://​www.cognitivetechnologies.net./​... Click on the picture to follow the link.}}]] [[http://​www.cognitivetechnologies.net/​category/​elearning-rebel|{{ :​images:​teaching_machine.jpg?​400| ​ A learning machine designed by Sidney Pressey and Burrhus Skinner in the 1960s. Image borrowed from: http://​www.cognitivetechnologies.net./​... Click on the picture to follow the link.}}]]
  
-Skinnerove ideje za poboljšanje procesa podučavanja/​učenja su bile usmjerene na dvije činjenice: prvo, učenici uče **različitim tempom**, i drugo, u skladu sa trenutno dominantnim teorijama učenja utemeljenih na podražaj - odgovor ​principudok **potkrepljenje** (**reinforcement**) mora točno ​slijediti ​prikazano ​ponašanje.+Skinnerove ideje za poboljšanje procesa podučavanja/​učenja su većinom ​bile usmjerene na dvije činjenice: prvo, da učenici uče **različitim tempom**, i drugo, ​da u skladu sa trenutno dominantnim teorijama učenja utemeljenih na principu ​podražaj - odgovor, **potkrepljenje** (**reinforcement**) mora tijesno ​slijediti ​iskazano ​ponašanje.
  
-Međutim, nije takav slučaj i u školskim okolnostima,​ gdje učenici moraju slijediti predavačevu brzinu razmjene informacija,​ pa obično dobivaju zakašnjelo potkrepljenje obzirom da učitelju treba bar jedan dan da ispravi njihove zadatke. Prema Skinneru, kako bi se ostvarilo matematički efikasno ponašanje, tijekom prve 4 godine obrazovanja,​ potrebno je oko 50000 potkrepljivača,​ ali u učionici učenik može dobiti svega nekoliko tisuća. Prema Skinnerovim riječima:​ +Međutim, ​to nije slučaj i u školskim okolnostima,​ gdje učenici moraju slijediti predavačevu brzinu razmjene informacija,​ pa obično dobivaju zakašnjelo potkrepljenje obzirom da učitelju treba bar jedan dan da ispravi njihove zadatke. Prema Skinneru, kako bi se ostvarilo matematički efikasno ponašanje, tijekom prve 4 godine obrazovanja,​ potrebno je oko 50000 potkrepljivača,​ ali u učionici učenik može dobiti svega nekoliko tisuća. Prema Skinnerovim riječima:​ 
-  *//"​Jednostavna je činjenica da, kao puki mehanizam potkrepljenja,​ učitelj ​je zastario."//​ (([[http://​books.google.com/​books?​id=5jOdAAAAMAAJ|Skinner,​ Burrhus Frederic. The technology of teaching. Meredith, 1968.]]))+  *//"​Jednostavna je činjenica da je, kao puki mehanizam potkrepljenja,​ učitelj zastario."//​ (([[http://​books.google.com/​books?​id=5jOdAAAAMAAJ|Skinner,​ Burrhus Frederic. The technology of teaching. Meredith, 1968.]]))
  
-Problem bi se mogao riješiti dodjeljivanjem učitelja ili tutora svakom učeniku, ali to je praktično nemoguće ​pa je Skinner predložio i radio na uvođenju strojeva za učenje, na kojima bi svaki učenik mogao raditi svojim tempom i primati izravno potkrepljenje nakon ispravno rješenog zadatka.+Problem bi se mogao riješiti dodjeljivanjem učitelja ili tutora svakom učeniku, ali to je praktički nemogućeSkinner ​je predložio i radio na uvođenju strojeva za učenje, na kojima bi svaki učenik mogao raditi svojim tempom i primati izravno potkrepljenje nakon ispravno rješenog zadatka.
  
-Osovni ​princip programirane nastave, ako se zanemari potkrepljenje jest oblikovanje ponašanja – formiranje željenog ponašanja kroz niz malih sesija učenja na principu podražaj-odgovor.((Ponovna napomena da je Skinner razvio programiranu nastavu u kontekstu [[learning_theories:​operant conditioning|operantnog uvjetovanja]] i [[learning_paradigms:​behaviorism|biheviorizma]])) +Osnovni ​princip programirane nastave ​po Skinneru, ako se zanemari potkrepljenjejest oblikovanje ponašanja – formiranje željenog ponašanja kroz niz malih sesija učenja na principu podražaj-odgovor.((Ponovna napomena da je Skinner razvio programiranu nastavu u kontekstu [[learning_theories:​operant conditioning|operantnog uvjetovanja]] i [[learning_paradigms:​behaviorism|biheviorizma]])) 
-  *//"​čineći svaki sljedeći korak što manjim mogućim, frekvencija potkrepljenja može se podići do maksimuma, dok su eventualno ​negativne ​posljedice pogrešnih odgovora smanjene do minimuma."//​(([[http://​books.google.com/​books?​id=5jOdAAAAMAAJ|Skinner,​ Burrhus Frederic. The technology of teaching. Meredith, 1968.]]))+  *//"​čineći svaki sljedeći korak što manjim mogućim, frekvencija potkrepljenja može se podići do maksimuma, dok su eventualno ​neželjene ​posljedice pogrešnih odgovora smanjene do minimuma."//​(([[http://​books.google.com/​books?​id=5jOdAAAAMAAJ|Skinner,​ Burrhus Frederic. The technology of teaching. Meredith, 1968.]]))
  
  
hr/instructional_design/programmed_instruction.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:03 (vanjsko uređivanje)