Korisnički alati

Site alati


hr:learning_paradigms:behaviorism

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
hr:learning_paradigms:behaviorism [2013/12/19 15:10]
iposlon
hr:learning_paradigms:behaviorism [2014/01/17 16:34]
jbosak
Redak 4: Redak 4:
 ===== O biheviorizmu ===== ===== O biheviorizmu =====
  
-Biheviorizam je paradigma učenja čiji korijeni datiraju iz druge polovice 19. stoljeća i radova ​ [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Ivan_Sechenov|Ivana Sechenova]] (1829 - 1905) i [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Vladimir_Bekhterev|Vladimira Bekhtereva]] (1857 - 1927), ​dobiva značajnu pažnju u **prvim desetljećima 20. stoljeća**. Temeljna pretpostavka biheviorizma je ta da se, u svrhu da se psihologija učini pravom znanošću, ona mora orijentirati na ono što je **opažljivo** i **mjerljivo**. Prema riječima jednog od ključnih biheviorista ​ [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​John_B._Watson|Johna Watsona]] (1878 - 1958),+Biheviorizam je paradigma učenja čiji korijeni datiraju iz druge polovice 19. stoljeća i radova ​ [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Ivan_Sechenov|Ivana Sechenova]] (1829 - 1905) i [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Vladimir_Bekhterev|Vladimira Bekhtereva]] (1857 - 1927), ​te dobiva značajnu pažnju u **prvim desetljećima 20. stoljeća**. Temeljna pretpostavka biheviorizma je ta da se, u svrhu da se psihologija učini pravom znanošću, ona mora orijentirati na ono što je **opažljivo** i **mjerljivo**. Prema riječima jednog od ključnih biheviorista ​ [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​John_B._Watson|Johna Watsona]] (1878 - 1958),
  
-  * "//​Psihologija,​ kako je vidi biheviorist,​ je potpuno objektivna, eksperimentalna grana prirodnih znanosti u kojoj introspekcija ima jednako malu ulogu kao i u znanostima o kemiji i fizici. Sigurno je da se ponašanje životinja može istraživati bez pozivanja na svijest.//"​(([[http://​psychclassics.yorku.ca/​Watson/​views.htm|Watson,​ John B. Psychology as the Behaviorist Views it. Psychological Review 20: 158-177. 1913.]]))+  * "//​Psihologija,​ kako je vidi biheviorist,​ je potpuno objektivna, eksperimentalna grana prirodnih znanosti u kojoj introspekcija ima jednako malu ulogu kao i u kemiji i fizici. Sigurno je da se ponašanje životinja može istraživati bez pozivanja na svijest.//"​(([[http://​psychclassics.yorku.ca/​Watson/​views.htm|Watson,​ John B. Psychology as the Behaviorist Views it. Psychological Review 20: 158-177. 1913.]]))
  
 [[http://​edtechundergroundrevolution.blogspot.com/​2010/​09/​behaviorism-in-practice.html|{{ ​ :​images:​behaviorism.jpg?​130x140|Behaviorism. Image borrowed from: edtechundergroundrevolution.blogspot.com. Click on the picture to follow the link.  }}]] [[http://​edtechundergroundrevolution.blogspot.com/​2010/​09/​behaviorism-in-practice.html|{{ ​ :​images:​behaviorism.jpg?​130x140|Behaviorism. Image borrowed from: edtechundergroundrevolution.blogspot.com. Click on the picture to follow the link.  }}]]
  
-Bihevioristi gledaju na um kao na „crnu kutiju“ (**„black box“**) i ne pokušavaju analizirati njegove unutarnje procese kao što su misli, osjećaji ili motivacija. Umjesto toga, oni vide učenje kao opažljivu promijenu u ponašanju koja, za razliku od mentalnih procesa uma, može biti mjerljiva. Iz perspektive biheviorista,​ onaj koji uči počinje kao prazna ploča i jednostavno odgovara na podražaje iz okoline. Ti odgovori mogu biti oblikovani pozitivnim i negativnim **potkrepljenjem** (obično nagrada za poželjno i kazna za nepoželjno ponašanje),​ povećavajući ili smanjujući vjerojatnost ponavljanja dotičnog ponašanja. Formiranje **podražaj-odgovor (stimulus-responseS-R)** asocijacija koje rezultiraju opažljivim ponašanjem je prema bihevirostima najznačajniji oblik učenja. ​+Bihevioristi gledaju na um kao na „crnu kutiju“ (**„black box“**) i ne pokušavaju analizirati njegove unutarnje procese kao što su misli, osjećaji ili motivacija. Umjesto toga, oni vide učenje kao opažljivu promijenu u ponašanju koja, za razliku od mentalnih procesa uma, može biti mjerljiva. Iz perspektive biheviorista,​ onaj koji uči počinje kao prazna ploča i jednostavno odgovara na podražaje iz okoline. Ti odgovori mogu biti oblikovani pozitivnim i negativnim **potkrepljenjem** ​(**reinforcement**) ​(obično nagrada za poželjno i kazna za nepoželjno ponašanje),​ povećavajući ili smanjujući vjerojatnost ponavljanja dotičnog ponašanja. Formiranje **podražaj-odgovor** (**stimulus-response**) (S-R) asocijacija koje rezultiraju opažljivim ponašanjem je prema bihevirostima najznačajniji oblik učenja. ​
  
 Ova paradigma učenja može se ugrubo podijeliti na dvije faze: Ova paradigma učenja može se ugrubo podijeliti na dvije faze:
Redak 49: Redak 49:
 ===== Literatura ===== ===== Literatura =====
  
-[[http://​plato.stanford.edu/​entries/​behaviorism/​|Graham,​ George. Behaviorism. The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2010 Edition).]] ​Retrieved February ​26, 2011.+[[http://​plato.stanford.edu/​entries/​behaviorism/​|Graham,​ George. Behaviorism. The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2010 Edition).]] ​Preuzeto ​26. veljače, 2011.
  
-[[http://​science.jrank.org/​pages/​8448/​Behaviorism-Neobehaviorism-1930-1955.html|Weidman,​ Nadine. Behaviorism - Neobehaviorism (1930–1955). Science Encyclopedia.]] ​Retrieved June 22, 2011.+[[http://​science.jrank.org/​pages/​8448/​Behaviorism-Neobehaviorism-1930-1955.html|Weidman,​ Nadine. Behaviorism - Neobehaviorism (1930–1955). Science Encyclopedia.]] ​Preuzeto ​22. lipnja, 2011.
  
-[[http://​webspace.ship.edu/​cgboer/​beh.html|George Boeree. Behaviorism.]] ​Retrieved June 23, 2011.+[[http://​webspace.ship.edu/​cgboer/​beh.html|George Boeree. Behaviorism.]] ​Preuzeto ​23. lipnja, 2011.
  
  
hr/learning_paradigms/behaviorism.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:03 (vanjsko uređivanje)