Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:drive_reduction_theory

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
hr:learning_theories:drive_reduction_theory [2015/05/20 12:48]
ivahtaric
hr:learning_theories:drive_reduction_theory [2015/05/20 12:49]
ivahtaric
Redak 3: Redak 3:
 ===== Općenito ===== ===== Općenito =====
  
-Teorija smanjenja nagona (**Drive reduction theory**) predstavljena je 1930-ih od strane istaknutog američkog psihologa [[http://​www.newworldencyclopedia.org/​entry/​Clark_L._Hull|Clarka Hulla]] čiji je rad bio **pod utjecajem drugih biheviorista** kao što su [[http://​hr.wikipedia.org/​wiki/​Ivan_Petrovič_Pavlov|Ivan Pavlov]], [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61207|Edward Thorndike]] i [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]], no i teorije evolucije[[http://​hr.wikipedia.org/​wiki/​Charles_Darwin|Charlesa]][[http://​hr.wikipedia.org/​wiki/​Charles_Darwin| ​Darwina]].((1)) ​ Hullova je teorija u to vrijeme bila vrlo utjecajna. Kao opća teorija učenja nastojala je objasniti **cjelokupno ponašanje** te pomoću **seta formula** izračunati vjerojatnost njegova pojavljivanja. Drugo područje Hullova interesa bilo je istraživanje hipnoze. Proveo je niz laboratorijskih istraživanja kojima je napokon pokazao da su hipnoza i spavanje dva potpuno odvojena stanja.(([[http://​www.tandfonline.com/​doi/​abs/​10.1080/​00029157.2004.10403608|Hull,​ Clark H. Hypnosis and Suggestibility:​ An Experimental Approach. Carmarthen, Wales: Crown House Publishing. 1933.]]))+Teorija smanjenja nagona (**Drive reduction theory**) predstavljena je 1930-ih od strane istaknutog američkog psihologa [[http://​www.newworldencyclopedia.org/​entry/​Clark_L._Hull|Clarka Hulla]] čiji je rad bio **pod utjecajem drugih biheviorista** kao što su [[http://​hr.wikipedia.org/​wiki/​Ivan_Petrovič_Pavlov|Ivan Pavlov]], [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61207|Edward Thorndike]] i [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]], no i teorije evolucije [[http://​hr.wikipedia.org/​wiki/​Charles_Darwin|Charlesa Darwina]].((1)) ​ Hullova je teorija u to vrijeme bila vrlo utjecajna. Kao opća teorija učenja nastojala je objasniti **cjelokupno ponašanje** te pomoću **seta formula** izračunati vjerojatnost njegova pojavljivanja. Drugo područje Hullova interesa bilo je istraživanje hipnoze. Proveo je niz laboratorijskih istraživanja kojima je napokon pokazao da su hipnoza i spavanje dva potpuno odvojena stanja.(([[http://​www.tandfonline.com/​doi/​abs/​10.1080/​00029157.2004.10403608|Hull,​ Clark H. Hypnosis and Suggestibility:​ An Experimental Approach. Carmarthen, Wales: Crown House Publishing. 1933.]]))
  
 ===== Što je teorija redukcije nagona? ===== ===== Što je teorija redukcije nagona? =====
Redak 15: Redak 15:
 Hullova je teorija poglavito bila usmjerena na P-O veze i potkrepljenje. Ako je P-O veza popraćena redukcijom nagona, povećava se vjerojatnost ponavljanja istog odgovora u sličnim situacijama u budućnosti. Veza P-O (**//snaga navike//**) jača brojem **potkrepljenja**. Hull je biološke potrebe smatrao //primarnim nagonima// (**primary drives**), no vjerovao je da postoje i //​sekundarni nagoni// (**secondary drives**) (naučeni nagoni) koji se odnose na situacije asocirane s redukcijom primarnih nagona. To znači da neutralni podražaj (**neutral stimulus**) može imati obilježja primarnog nagona jer je sposoban izazvati odgovor sličan onome uzrokovanim primarnim nagonom. Hullova je teorija poglavito bila usmjerena na P-O veze i potkrepljenje. Ako je P-O veza popraćena redukcijom nagona, povećava se vjerojatnost ponavljanja istog odgovora u sličnim situacijama u budućnosti. Veza P-O (**//snaga navike//**) jača brojem **potkrepljenja**. Hull je biološke potrebe smatrao //primarnim nagonima// (**primary drives**), no vjerovao je da postoje i //​sekundarni nagoni// (**secondary drives**) (naučeni nagoni) koji se odnose na situacije asocirane s redukcijom primarnih nagona. To znači da neutralni podražaj (**neutral stimulus**) može imati obilježja primarnog nagona jer je sposoban izazvati odgovor sličan onome uzrokovanim primarnim nagonom.
  
-Da bi ponudio potpuno i znanstveno objašnjenje učenja, Hull je razvio **formulu** ((Formula je preuzeta od  [[http://​fates.cns.muskingum.edu/​~psych/​psycweb/​history/​hull.htm|Schrock,​ J. Psychology History: Clark Hull]] (zastarjeli link), ali se drugačiji oblici formule pojavljuju u različitim izvorima, kao što su  [[http://​webspace.ship.edu/​cgboer/​beh.html|Boeree,​ G. Behaviorism]] ili  [[http://​www.psywww.com/​intropsych/​ch09_motivation/​hulls_theory.html|Dewey,​ R. Hull's Theory.]])) ​   kojom je pokušao matematički objasniti i **predvidjeti vjerojatnost ponašanja**. Ta formula mjeri **snagu navike** (**habit strength**),​ definiranu kao snaga P-O veze. Navedena veza predstavlja učenje. Hullova jednadžba tvrdi:+Da bi ponudio potpuno i znanstveno objašnjenje učenja, Hull je razvio **formulu** ((Formula je preuzeta od  [[http://​fates.cns.muskingum.edu/​~psych/​psycweb/​history/​hull.htm|Schrock,​ J. Psychology History: Clark Hull]] (zastarjeli link), ali se drugačiji oblici formule pojavljuju u različitim izvorima, kao što su  [[http://​webspace.ship.edu/​cgboer/​beh.html|Boeree,​ G. Behaviorism]] ili  [[http://​www.psywww.com/​intropsych/​ch09_motivation/​hulls_theory.html|Dewey,​ R. Hull's Theory.]])) ​ kojom je pokušao matematički objasniti i **predvidjeti vjerojatnost ponašanja**. Ta formula mjeri **snagu navike** (**habit strength**),​ definiranu kao snaga P-O veze. Navedena veza predstavlja učenje. Hullova jednadžba tvrdi:
 <​code>​ <​code>​
   sEr = (sHr x D x K x V) - (sIr + Ir) ± sOr   sEr = (sHr x D x K x V) - (sIr + Ir) ± sOr
hr/learning_theories/drive_reduction_theory.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:03 (vanjsko uređivanje)