Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:dual_coding_theory

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
hr:learning_theories:dual_coding_theory [2013/12/09 16:46]
skos [Što je teorija dualnog kodirana?]
hr:learning_theories:dual_coding_theory [2013/12/09 17:24]
skos [Što je teorija dualnog kodirana?]
Redak 3: Redak 3:
 Dualno kodiranje je teorija spoznaje koju je u kasnim 1960ima predstavio Allan Paivio. Ova teorija pretpostavlja da postoje dva zasebna podsustava koji pridonose spoznaji: jedan je specijaliziran za **jezik** i verbalne informacije,​ a drugi za **slike** i neverbalne informacije. Prema Paiviu: Dualno kodiranje je teorija spoznaje koju je u kasnim 1960ima predstavio Allan Paivio. Ova teorija pretpostavlja da postoje dva zasebna podsustava koji pridonose spoznaji: jedan je specijaliziran za **jezik** i verbalne informacije,​ a drugi za **slike** i neverbalne informacije. Prema Paiviu:
   * "//​Ljudska spoznaja je jedinstvena u tome što se specijalizirala za istovremeno bavljenje jezikom te neverbalnim objektima i događajima.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))   * "//​Ljudska spoznaja je jedinstvena u tome što se specijalizirala za istovremeno bavljenje jezikom te neverbalnim objektima i događajima.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))
-===== Što je teorija dualnog ​kodirana? =====+===== Što je teorija dualnog ​kodiranja? =====
  
 {{ :​images:​dual.jpg|The dual coding theory. Image borrowed from: }} {{ :​images:​dual.jpg|The dual coding theory. Image borrowed from: }}
Redak 9: Redak 9:
   * "//​Najopćenitija pretpostavka teorije dualnog kodiranja je da postoje dvije vrste pojava kojima kognitivno upravljaju dva odvojena podsustava, jedan specijaliziran za reprezentaciju i obradu neverbalnih informacija o objektima i događajima,​ drugi specijaliziran za bavljenje jezikom.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))   * "//​Najopćenitija pretpostavka teorije dualnog kodiranja je da postoje dvije vrste pojava kojima kognitivno upravljaju dva odvojena podsustava, jedan specijaliziran za reprezentaciju i obradu neverbalnih informacija o objektima i događajima,​ drugi specijaliziran za bavljenje jezikom.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))
 Dva spomenuta sustava obrade, **verbalni i neverbalni**,​ su funkcionalno i strukturalno nezavisni. To znači da svaki od njih može funkcionirati neovisno o drugome i da se bave različitim vrstama reprezentacijskih jedinica (**representational units**). Reprezentacijske jedinice su "//​relativno stabilne dugoročne informacije koje odgovaraju perceptivno prepoznatljivim objektima i događajima,​ i verbalnim i neverbalnim.//"​.(([[http://​iteach.saintleo.edu/​InstructionalDesign/​Paivio.html|Ryu,​ Jiyeon, Tingling Lai, Susan Colaric, Joanne Cawley, and Habibe Aldag. Dual Coding Theory. 2000.]])) Dijele se na: Dva spomenuta sustava obrade, **verbalni i neverbalni**,​ su funkcionalno i strukturalno nezavisni. To znači da svaki od njih može funkcionirati neovisno o drugome i da se bave različitim vrstama reprezentacijskih jedinica (**representational units**). Reprezentacijske jedinice su "//​relativno stabilne dugoročne informacije koje odgovaraju perceptivno prepoznatljivim objektima i događajima,​ i verbalnim i neverbalnim.//"​.(([[http://​iteach.saintleo.edu/​InstructionalDesign/​Paivio.html|Ryu,​ Jiyeon, Tingling Lai, Susan Colaric, Joanne Cawley, and Habibe Aldag. Dual Coding Theory. 2000.]])) Dijele se na:
-  * **pojmove** (//logogens//), koji se odnose na verbalne entitete (izgovorene ili napisane riječi) i organizirani su kao asocijacije i/ili hijerarhije,​ i +  * **pojmove** (**logogens**), koji se odnose na verbalne entitete (izgovorene ili napisane riječi) i organizirani su kao asocijacije i/ili hijerarhije,​ i 
-  * **predodžbe** (//imagens//), koje se odnose na mentalne slike i neverbalne entitete te su organizirane kao odnosi/veze dio-cjelina. +  * **predodžbe** (**imagens**), koje se odnose na mentalne slike i neverbalne entitete te su organizirane kao odnosi/veze dio-cjelina. 
-Na primjer, napisana ili izgovorena riječ obradit će se koristeći verbalni procesor i bit će pohranjena kao verbalna reprezentacija - pojam (//logogen//), ali zvuk nepovezan s jezikom obradit će se u neverbalnom procesoru i pohraniti kao neverbalna reprezentacija - predodžba (//imagen//). Pojmovi i predodžbe su povezani dvjema vrstama veza: +Na primjer, napisana ili izgovorena riječ obradit će se koristeći verbalni procesor i bit će pohranjena kao verbalna reprezentacija - pojam (**logogen**), ali zvuk nepovezan s jezikom obradit će se u neverbalnom procesoru i pohraniti kao neverbalna reprezentacija - predodžba (**imagen**). Pojmovi i predodžbe su povezani dvjema vrstama veza: 
-  * **//​Referencijalne veze//** (//referential connections//), koje predstavljaju veze između pojmova i predodžbi. Referencijalne veze omogućuju izvođenje operacija poput predočavanja riječi ​imenovanja ​slika ili images to words??. Na primjer, asocijacije predodžbe školske zgrade ili osjećaja neugode (oboje neverbalni entiteti) ​izazvani ​riječju //​škola//​. +  * **//​Referencijalne veze//** (**referential connections**), koje predstavljaju veze između pojmova i predodžbi. Referencijalne veze omogućuju izvođenje operacija poput izražavanja ​predodžbi ​riječima naziva/imenovanja ​slikama. Na primjer, asocijacije predodžbe školske zgrade ili osjećaja neugode (oboje neverbalni entiteti) ​izazvane ​riječju //​škola//​. 
-  * **//​Asocijativne veze//** (//associative connections//), koje predstavljaju veze između pojmova ili između predodžbi. One, s druge strane, omogućuju oblikovanje verbalno-verbalnih ili neverbalno-neverbalnih veza. Na primjer, riječ //škola// može izazvati verbalne entitete //ploča// ili //dosada//.+  * **//​Asocijativne veze//** (**associative connections**), koje predstavljaju veze između pojmova ili između predodžbi. One, s druge strane, omogućuju oblikovanje verbalno-verbalnih ili neverbalno-neverbalnih veza. Na primjer, riječ //škola// može izazvati verbalne entitete //ploča// ili //dosada//.
 Obje vrste veza sudjeluju u oblikovanju složenih mreža ljudskog pamćenja. Obje vrste veza sudjeluju u oblikovanju složenih mreža ljudskog pamćenja.
  
hr/learning_theories/dual_coding_theory.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:03 (vanjsko uređivanje)