Sadržaj

Kognitivna teorija multimedijskog učenja

Općenito

Kognitivna teorija multimedijskog učenja (Cognitive theory of multimedia learning) je jedna od kognitivističkih teorija učenja koju je predstavio američki profesor psihologije Richard Mayer 90-ih godina prošlog stoljeća. Ova teorija se bazira na teoriji kognitivnog opterećenja (cognitive load theory) Johna Swellera posebno primijenjenoj na multimedijsko učenje, stoga dijeli mnoge sličnosti s njom. Osnovne pretpostavke Mayerove teorije su da ljudsko radno pamćenje ima dvije pod-komponente (vizualna i verbalna/akustična) koje rade paralelno i da učenje može biti uspješnije ako se oba ova kanala obrade podataka koriste u isto vrijeme.

Što je kognitivna teorija multimedijskog učenja?

Mayerova teorija se bazira na tri pretpostavke koje sugeriraju kognitivna istraživanja 1)2):

  Human working memory model Image borrowed from: http://t0.gstatic.com/images... Click on the picture to follow the link.

  1. Pretpostavka o dva kanala - Verbalni i vizualni kanali (slični onome što je Baddeley nazvao fonološka petlja (phonological loop system) i vizualno-prostorni blok za skiciranje (visuospatial sketchpad)3)) u našem radnom pamćenju su odvojeni i mogu se koristiti za za obradu informacija istovremeno te na taj način poboljšati proces učenja. Ideju o modelu radnog pamćenja sa više pod-komponenti prvi su predstavili Alan Baddeley i Graham Hitch 1974. godine4) , a zatim ju je Baddeley revidirao 1992. godine5). Ovi nalazi su kasnije uključeni u Teoriju dvostrukog kodiranja (dual coding theory) Allana Paivioa6) te kasnije u radovima Mayera i njegovih kolega.
  2. Pretpostavka o ograničenom kapacitetu - Kako je Millerova Teorija obrade informacija (information processing theory) pokazala, ovi kanali su ograničenog kapaciteta7) i vremena zadržavanja informacija8). Stoga, previše informacija može uzrokovati kognitivno preopterećenje.9)
  3. Pretpostavka o aktivnoj obradi - Učenje je aktivni proces prikupljanja, organiziranja i integriranja novih informacija10). U ovoj definiciji se može primijetiti sličnost sa konstruktivističkim učenjem (constructivist learning).

Zajedno s teorijom kognitivnog opterećenja, koja nudi detaljniji opis tipova kognitivnog opterećenja (cognitive load types) i moguće uzroke kognitivnog preopterećenja (cognitive overload), spomenute pretpostavke kognitivne teorije multimedijskog učenja tvore okvir i teorijsku osnovu mnogih suvremenih istraživanja učenja. Ovo istraživanje ima uglavnom dva cilja:

Rezultati istraživanja su otkrili nekoliko načela i učinaka koji opisuju različite fenomene povezane sa učenjem, nastavnim pomagalima, i načinima smanjenja kognitivnog opterećenja.

Koje je praktično značenje teorije multimedijskog učenja?

Kao što je spomenuto, istraživanja u okvirima kognitivne teorije multimedijskog učenja i teorije kognitivnog optrećenja su otkrila mnoga načela i učinke koje su predstavili Sweller11), Mayer12) i mnoštvo drugih istraživača. Jednostavno rečeno, ova načela i učinci sugeriraju da učenici uče bolje:

Svi navedeni učinci oblika prezentacije su jači za učenike s manje predznanja, nego za one s više predznanja, te za one koji imaju bolje prostorne sposobnosti za razliku od onih sa slabijim prostornim sposobnostima.

Međutim, svi navedeni prijedlozi za učinkovitije učenje moraju se primjenjivati sa oprezom, jer je učenje u stvarnom životu složenije od onog u laboratorijskim uvjetima. Za više detalja i rezultate istraživanja za svaki od navedenih prijedloga posjetite stranicu sa načelima i učincima.

Kritike

Kognitivna teorija multimedijskog učenja uglavnom je podvrgnuta istimkritikama kao i teorija kognitivnog opterećenja s obzirom na to da se nadovezuje na nju.

Ključne riječi i najvažnija imena

Literatura

Mayer, Richard E. Multimédia learning. Cambridge University Press, 2001.

Mayer, R. E, J. Heiser and S. Lonn. Cognitive constraints on multimedia learning: When presenting more material results in less understanding. Journal of Educational Psychology 93, no. 1: 187–198. 2001.

Pročitaj više

Baddeley, Alan D. Is Working Memory Still Working? European Psychologist 7, no. 2: 85-97. July 2002.

Moreno, R., and Mayer, Richard E. Cognitive Principles of Multimedia Learning: The Role of Modality and Contiguity. Journal of Educational Psychology 91, no. 2: p358-368. June 1999.

Mayer, R. E, and V. K Sims. For whom is a picture worth a thousand words? Extensions of a dual-coding theory of multimedia learning. Journal of educational psychology 86: 389–389. 1994.

Mayer, R. E. Cognitive Theory of Multimedia Learning. Psychology of Learning and Motivation 41: 85–139. 2002.

Mateljan, V., Širanović, Ž. i Širanović, Ž. Načela oblikovanja edukativnog multimedijskog sadržaja u online sinkronom Web okruženju. The Future of Information Sciences INFuture2007: Digital Information and Heritage: 483-492. 2007.

8)
Peterson, L. and Peterson, M. Short-term retention of individual verbal items. Journal of Experimental Psychology, 58, 193–198. 1959.